Rynek PV w Europie kwitnie
Rynek PV w Europie kwitnie

Rynek PV w Europie kwitnie

Energetyka słoneczna napędza transformację energetyczną Europy

Dynamika wzrostu rynku fotowoltaicznego nie słabnie w Europie od wielu lat. Ostatnimi czas w ten nurt wpadł także polski rynek elektrowni słonecznych. Zgodnie z danymi IEO, rynek fotowoltaiki w Unii Europejskiej w latach 2009-2018 urósł ponad 10-cio krotnie i nie zapowiada się, żeby tempo tego wzrostu miało spowolnić. W 2018 roku w Europie przybyło ponad o 50% więcej nowych mocy wytwórczych w PV niż rok wcześniej. 

Całkowita moc zainstalowana wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Europie na koniec 2018 roku wynosiła 116 GW, przy czym w ciągu ostatniego roku przybyło kolejne 9 GW mocy. To niemal tyle ile wynosi całkowita moc zainstalowana wszystkich elektrowni na węgiel brunatny w Polsce. Co ciekawe, mimo iż rynek PV w Polsce rośnie w tempie 100% rocznie, wcale nie okazaliśmy się krajem, gdzie przyrosty mocy zainstalowanej w PV były największe.

Najszybciej fotowoltaika rozwija się w Niemczech, które odpowiadają za niemal 30% całkowitego przyrostu nowych mocy (ponad 3 GW). Druga w kolejności jest Holandia, Francja oraz Węgry. 

Dziesięć najdynamiczniej rozwijających się rynków PV w Europie:

1. Niemcy

2. Holandia

3. Francja

4. Włochy

5. Węgry

6. Belgia

7. Hiszpania

8. Wielka Brytania

9. Polska

10. Grecja

Warto jednak wspomnieć, że według aktualnych szacunków, w przyszłym roku Polska ma szansę znaleźć się 4 miejscu wśród najprężniej rozwijającyh się rynków fotowoltaicznych w Unii Europejskiej.  Należy bowiem pamiętać, że łączna moc wszystkich aktualnie realizowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosić może nawet 1 GW, co na koniec 2019 roku może przełożyć się na ponad 1,5 GW całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. 

Co sprawia, że rynek PV w Polsce i Europie rośnie tak szybko?

Nie jest tajemnicą, że światowa, w tym także polska, konsumpcja energii elektrycznej stale rośnie. Rosnący popyt musi skutkować wzrostem cen, dlatego odbiorcy szukają rozwiązań, które pozwolą im się uniezależnić od zewnętrznych dostaw energii. W połączeniu ze stałą poprawą wydajności ogniw PV i spadkiem kosztów technologii, daje to ponadprzeciętne zwroty z inwestycji.

Średni okres zwrotu z inwestycji wśród naszych klientów to:

Gospodarstwo domowe - 5,38 lat

Gospodarstwo rolne - 4,92 lat

Biznes (tarfyfa C) - 6,22 lat

Biznes (taryfa B) - 7,78

Są to wyniki znacznie lepsze niż te z inwestycji w lokaty, rynki kapitałowe czy nawet popularne w ostatnich latach mieszkania na wynajem. 

Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją we własną elektrownię słoneczną, koniecznie zostaw nam wiadomość. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą!

 

Używamy ciasteczek zgodnie z regulaminem dostępnym >tutaj< Rozumiem