Najczęstsze pytania

Odpowiadamy na pytania na temat fotowoltaiki

Masz pytania?  Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń do nas lub napisz e-mail:

tel. 22 223 59 70; e-mail: kontakt@pvpoland.pl

 


Fotowoltaika – co to jest?

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego, jak prosty sposób pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Dzięki fotowoltaice produkujesz własny prąd na bieżące potrzeby domu, firmy lub gospodarstwa rolnego i stajesz się niezależny. To nie tylko świadome działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale również opłacalna inwestycja. 

Fotowoltaikę potocznie nazywamy panelami, solarami albo bateriami słonecznymi – jednak wszystkie te wersje są błędne. Znakiem rozpoznawczym instalacji fotowoltaicznej są ciemne moduły PV zamontowane na dachach lub na gruncie. Moduły pokryte są powłoką ze szkła hartowanego, która chroni instalację przed uszkodzeniami i złymi warunkami atmosferycznymi. Jak to działa?

Systemy fotowoltaiczne zamieszczone na dowolnej powierzchni wytwarzają prąd z promieni słonecznych. Ty wykorzystujesz swoja energię elektryczną na bieżąco lub nadwyżkę przekazujesz zakładowi energetycznemu i magazynujesz. 

Fotowoltaika to coraz częściej wybierana metoda pozyskiwania energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Jest bardziej popularna niż kolektory słoneczne, ponieważ wytwarza prąd do zasilania dowolnych urządzań, natomiast kolektory służą wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej.

 

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to sposób na tanią energię dla domu i firmy. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zabezpieczasz się przed stałym wzrostem cen za prąd. 

Energia pochodząca ze słońca jest darmowa i bezpieczna – zarówno dla Twojego budżetu jak i środowiska naturalnego. Decydując się na fotowoltaikę dbasz o wizerunek, poduszkę finansową oraz przyszłość swoją i pokoleń. 

Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce stale rośnie – to potwierdza ich opłacalność. Jak pokazują opinie naszych Klientów, inwestycja w fotowoltaikę to dobra decyzja z ekonomicznego punktu widzenia. I choć początkowy koszt inwestycji jest dość wysoki, to stosunkowo szybko się zwraca. Warto pamiętać o dostępnych dotacjach oraz ulgach na rozwój odnawialnych źródeł energii. Dzięki dofinansowaniu inwestycja w instalację fotowoltaiczna zwróci się w krótszym czasie (nawet po około 6-7 latach).

 

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną poprzez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Podstawowa zasada jej funkcjonowania zakłada, że minimalna jednostka światła zwana fotonem, pada na panel słoneczny zbudowany z krzemu. Powłoka krzemowa pochłania foton, wprawia w ruch elektrony wytwarzające energię elektryczną. Za pomocą inwertera solarnego instalacja PV przekształca prąd stały na prąd zmienny. Dzięki systemowi fotowoltaicznemu możesz produkować własny prąd i czerpać darmową energię ze słońca – nie wytwarzając przy tym spalin. 

Wytworzona w ten sposób energia elektryczna może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym na bieżąco lub magazynowana. Przydomowe elektrownie słoneczne zyskują szczególną popularność wśród właścicieli domów energooszczędnych, ponieważ znacznie zmniejszają rachunki za prąd i nie generują dodatkowych kosztów.      

 

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych – jakie są dostępne?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych: z ogniwami monokrystalicznymi lub polikrystalicznymi. 

Ogniwa monokrystaliczne mają nowoczesny design. Charakteryzują się jednolitą strukturą i ciemną kolorystyką. Są bardzo wydajne i zajmują mniej powierzchni na dachu, co wpływa na ich wyższą cenę. 

Ogniwa polikrystaliczne mają niebieski odcień i widoczną strukturę krzemu. Pracują stabilnie przez cały rok, jednak charakteryzują się krótszą trwałością, w wyniku czego są tańsze w zakupie.

Zanim zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym Doradcą. Umów się na rzetelny audyt, który ułatwi Ci wybór odpowiednich paneli słonecznych.

 

Ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej mocy. Im więcej paneli fotowoltaicznych, tym większa moc systemu i ilość wyprodukowanego prądu. 

Średni koszt instalacji zaczyna się od 20 tys. zł. – w zależności od zużycia prąd. Aby odpowiednio dobrać instalacje do potrzeb i możliwości domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, umów się na bezpłatny audyt z naszym Doradcą. 

Pamiętaj, że fotowoltaika to nie tylko same panele. To także inwerter solarny, przewody, zabezpieczenia, system mocowania oraz koszty projektu i montażu. Inwestycja w jakość jest gwarancją niezawodności i najwyższych oszczędności na lata.

 

Fotowoltaika – jaki VAT?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na preferencyjną stawkę VAT 8% na panele fotowoltaiczne mogą liczyć inwestorzy indywidualni.

Obniżona stawka obowiązuje domy o powierzchni użytkowej nie większej niż 300 m2. oraz mieszkań o powierzchni użytkowej do 150 m2. Do tej grupy zaliczane są: gospodarstwa domowe, rolnicy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, gminy oraz mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych.   

 

Fotowoltaika – kiedy się zwróci?

Inwestycja w fotowoltaikę jest kosztowna, jednak szybko się zwraca. Średni okres zwrotu domowej instalacji fotowoltaicznej szacuje się na 6-8 lat. Warto zwrócić uwagę, że czas zwrotu inwestycji może szybko ulec zmianie przez stale rosnące ceny prądu oraz inflację. Jedno jest pewne – im szybciej zdecydujemy się na odnawialne źródła energii, tym szybciej zaczniemy oszczędzać. 

 

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Ilość paneli słonecznych na budynku zależy od zapotrzebowania energetycznego. Aby mieć pewność, że system fotowoltaiczny spełni Twoje oczekiwania, a roczna produkcja prądu będzie optymalna dla domu, skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów. Umów się na bezpłatny audyt i dowiedz się, jaka moc instalacji przyniesie Ci najwięcej słonecznych korzyści. 

 

Jaki dach pod fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna najczęściej montowana jest na dachu budynku. Aby fotowoltaika przynosiła jak najwięcej korzyści i zysku energetycznego, dach powinien spełniać określone warunki. Oto najważniejsze z nich:

Panele fotowoltaiczne montujemy na południowej stronie dachu, aby słońce oświetlało je jak najdłużej.

Moduły PV powinny być instalowane na dachu o kącie nachylenia 25-40’.

Unikamy miejsc zacienionych, które obniżają moc mikro elektrowni.

Sprawdzamy, czy konstrukcja dachu pozwala na dodatkowe obciążenie.

System montażowy dostosowujemy do rodzaju dachu.

Konstrukcje nowoczesnych dachów bywają skomplikowane, dlatego przed montażem paneli słonecznych warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Specjaliści PV Poland ocenią, czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna, czy też jej koszty przekroczą moc korzyści.

 

Czy fotowoltaika ogrzeje dom?

Właściciele budynków mieszkalnych szukają ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań do ogrzewania domu. Coraz częściej decydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii. 

Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystane do ogrzewania budynków – jednak większą popularnością w tym przypadku cieszą się pompy ciepła. Fotowoltaika nie jest najtańszym rozwiązaniem i sprawdza się jedynie w sytuacji, gdy kocioł zasilany jest na prąd.

Pompy ciepła i fotowoltaika to dwie różne instalacje. Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla domu jest połączenie obu tych systemów.

 

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Często spotykamy się z opinią, że w Polsce nie ma odpowiednich warunków na instalację fotowoltaiczną. Niewystarczająca liczba słonecznych dni i długi okres jesienno-zimowy to najczęstsze argumenty. Jednak wbrew panującym przekonaniom nasze dotychczasowe realizacje udowadniają, że warunki atmosferyczne nie wpływają znacząco na działanie systemu. Instalacja fotowoltaiczna działa również w pochmurne dni. Co prawda wytwarza wtedy mniej energii elektrycznej, ale rekompensuje to nadwyżkami wyprodukowanymi w okresie letnim. 

 

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

Największą zaletą fotowoltaiki jest jej przyjazny wpływ na środowisko naturalne. Panele słoneczne wykonane są najczęściej z krzemu, który nie zagraża naturze. Co więcej, przydomowe elektrownie fotowoltaiczne nie emitują hałasu, nie wytwarzają substancji szkodliwych i redukują emisje CO2.

Inwestycja w fotowoltaikę to krok do zrównoważonego życia dla Ciebie i przyszłych pokoleń.

 

Jaka jest różnica między solarami a panelami fotowoltaicznymi?

Solary są często mylone z instalacją fotowoltaiczną. Choć wyglądają podobnie i zarówno jeden jak i drugi korzysta z energii słonecznej, to służą do innych celów. Kolektory słoneczne podgrzewają wodę, natomiast instalacja fotowoltaiczna przy pomocy słońca produkuje prąd.

 

 

 

 

 

Jak wygląda proces instalacji?

Twoja elektrownia w sześciu krokach!

Sprawdzimy, jaka instalacja będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb. Spotkasz się ze naszym doradcą.

Przygotujemy dla Ciebie bezpieczną i jasną umowę. Za 4 tygodnie panele będą na dachu Twojego domu!

Jeśli jest taka potrzeba, zajmiemy się finansowaniem, kredytami, leasingiem czy dotacjami.

Czas na montaż paneli na Twoim dachu. Instalację odbierze Urząd Dozoru Technicznego!

Dzięki współpracy z operatorami szybko przyłączymy Twoją instalację do sieci!

Możesz monitorować zużycie i produkcję energii przez Internet z każdego miejsca na świecie!

Wybierz pewnego partnera!

PV Poland to gwarancja najwyższej jakości

Z nami masz pewność, że korzystasz ze sprzętu o najlepszych parametrach. Poza panelami i inwerterami czołowych producentów, jako nieliczni oferujemy w zestawie inteligentne opomiarowanie. Nasi specjaliści ciągle zwiększają swoje kompetencje i śledzą rynek odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy gotowi na Twoje pytania o to m.in. po ilu latach zwraca się fotowoltaika i jak obniży rachunki za prąd, jakie są możliwości dofinansowania i jak kupić fotowoltaikę na kredyt?

Skontaktuj się z nami! Zaufaj specjalistom od energii ze słońca!

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata fotowoltaiki! ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER! 

Nasi partnerzy

Firmy, które nam zaufały